Duńska monarchia

Duńska rodzina królewska
Duńska rodzina królewska. Fot. Folketinget

Duńska rodzina królewska jest najstarszą monarchią na świecie. Początki dynastii sięgają czasów królów Gorma Starego i Haralda Sinozębego, a więc X wieku.

Od 1448 do1863 w Danii panowały kolejno dynastie Oldenburgów i Glücksburgów. W tym czasie pradziadek obecnie panującej Królowej, Christian IX został koronowany po śmierci Fryderyka VII, ostatniego króla z dynastii Oldenburgów.

Obecnym monarchą Danii jest królowa Małgorzata II.

Obowiązki królowej

Dania jest monarchią konstytucyjną, która działa w ramach konstytucji i demokracji. Królowa nie sprawuje rządów, nie ingeruje w politykę i nie wyraża stanowiska politycznego. Jednak wiele funkcji Królowej związanych jest z życiem politycznym, np. uczestnictwo w otwarciu obrad Folketingu w pierwszy wtorek października oraz zatwierdzanie składu rządu.

Królowa podpisuje również, wraz z odpowiednim ministrem, podjęte przez Folketinget ustawy. Ponadto pełni rolę gospodarza podczas oficjalnych wizyt przedstawicieli innych państw oraz reprezentuje kraj za granicą. Królowa sprawuje też wiele innych formalnych i reprezentacyjnych funkcji w Danii.

Rodzina królewska

Królowa i rodzina królewska cieszy się dużą sympatią i popularnością wśród mieszkańców Danii. Wiele osób śledzi wydarzenia w rodzinie królewskiej i ogląda noworoczne wystąpienie królowej, nadawane z kopenhaskiego Pałacu Amalienborg.

Mężem królowej Małgorzaty II jest pochodzący z Francji książę Henryk.

Następcą tronu Danii jest najstarszy syn królowej, Fryderyk, który w 2004 r. ożenił się z Australijką Mary Donaldson. Razem mają syna Chrystiana, który urodził się w 2005 r. i będąc pierwszym potomkiem pary, kiedyś obejmie po ojcu duński tron, jako Krystian XXI. Książę Fryderyk i Księżna Mary mają jeszcze córeczkę Izabelę, a także parę bliźniąt Vincenta i Josephine.

Młodszy brat księcia Fryderyka – książę Joachim jest żonaty z Francuzką Marie Cavallier. Razem mają syna Henryka i córkę. Książę Joachim ma ponadto dwóch synów z pierwszego małżeństwa – Nikolaia i Felixa.

Sukcesja tronu

Do 1953 r. duński tron mogli objąć wyłącznie męscy potomkowie. Wraz ze zmianą konstytucji, w 1953 roku wprowadzono prawo dziedziczenia władzy królewskiej przez kobiety, w przypadku braku męskiego potomka. Po zmianie ustawy o dziedziczeniu tronu i narodowym referendum przeprowadzonym w 2009 roku tron w Danii dziedziczy najstarszy potomek monarchy, niezależnie od płci.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO