Duńskie święta i tradycje

Żołnierz przez pałacem Amalienborg w Kopenhadze
Żołnierz przed pałacem Amalienborg dumnie podtrzymuje duńskie tradycje. Fot. infodania.eu

Fastelavn (Ostatki)

Fastelavn to swego rodzaju karnawał w Danii, święto wiosny, które sięga czasów starożytnych, Cesarstwa Rzymskiego i Egiptu. Fastelavn był w Danii początkowo obchodzony jako wstęp do Wielkiego Postu w wierze chrześcijańskiej, na 49 dni przed Wielkanocą. Zgodnie ze starym zwyczajem dzieci przebierają się tego dnia w kostiumy i uczestniczą w zabawach, m.in. rozbijaniu drewnianej beczki kijem. W dawnych czasach w beczce znajdował się żywy kot. Choć dziś zamiast kota wypełnia się beczkę słodyczami, osoba której uda się rozbić beczkę na kawałki nazywana jest kocim królem (kattekonge).

Wielkanoc

Wielkanoc w Danii obchodzi się podobnie jak w Polsce. Jest to uroczystość rodzinna obchodzona w marcu lub w kwietniu, która upamiętnia ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa. W czasie Wielkanocy ludzie obdarowują się jajkami. Dziś są to zazwyczaj jajka z czekolady.

1. Maja

Międzynarodowe Święto Pracy świętowane jest licznymi paradami i imprezami w całym kraju.

Zielone świątki

W Zielone świątki, które przypadają na siedem tygodni po Wielkanocy, zazwyczaj w maju lub czerwcu, Duńczycy przygotowują świąteczny obiad w gronie najbliższych. Spotkania najczęściej mają formę wspólnych pikników w parku.

Dzień Konstytucji

Dnia 5 czerwca obchodzony jest w Danii Dzień Konstytucji. Tego dnia Duńczycy upamiętniają wprowadzenie demokratycznej konstytucji w 1849 roku, uroczystościami państwowymi i przemowami ważnych osobistości Danii.

Dzień Św. Jana

W wieczór 23 czerwca obchodzi się dzień Św. Jana. Jest to połączenie obrządku pogańskiego i chrześcijańskiego. W dzień Św. Jana, który jest również uznawany za środek starym zwyczajem rozpalane są duże ogniska, w których palone są kukły przedstawiające czarownice.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w Danii jest obchodzone podobnie jak w Polsce. W Wigilię cała rodzina spotyka się przy wieczornej wieczerzy i obdarowuje się prezentami. Duńczycy śpiewają bożonarodzeniowe pieśni tańcząc wokół choinki – symbolu życia. Wigilia to również jeden z nielicznych dni w Danii, kiedy większość ludzi udaje się do kościoła na mszę. Dni 25 i 26 grudnia są odpowiednio nazywane pierwszym i drugim dniem Świąt Bożego Narodzenia. W czasie świąt Bożego Narodzenie rodzina i znajomi urządzają świąteczne obiady julefrokost.

Sylwester i Nowy Rok

Dnia 31 grudnia w Sylwestra Duńczycy organizują huczne zabawy z muzyką i fajerwerkami. Większość miejsc pracy i sklepów tego dnia jest zamkniętych. W Nowy Rok Duńczycy zbierają się przed telewizorami aby wysłuchać noworocznych przemówień Królowej i Premiera.

Inne święta i rocznice

Zróżnicowanie kulturowe na świecie spowodowane zwiększeniem migracji, sprawiło, że również w Danii obchodzi się od niedawna święta innych nacji. W niektórych szkołach, do których uczęszczają dzieci muzułmańskie obchodzi się miesiąc postu Ramadan. Również ze względu na zwiększenie popularności amerykańskich świąt Halloween, wiele dzieci przebiera się za czarownice, duchy i wykonuje latarnie z wydrążonej dyni. W kilku miejscach Danii świętuje się również karnawał według południowoamerykańskiego modelu – z muzyką samby, paradami ulicznymi i wielobarwnymi strojami.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO